5

Definede Güneş işareti kullanım olarak çok eskiye dayanmaktadır bildiğiniz gibi eski bir çok medeniyet güneşi tanrılaştırmıştır. Hititler de ise güneş bir semboldür yani güneş işareti dendiği zaman genelde hititlilerin sembolü olarak anılmıştır bu sembolü hititliler genelde kral veya kralın ailesine ait mezarların betimlenmesinde yada orada yatan kişinin ailesinin bir kraliyet ailesi olduğunu temsili için yapılmıştır aynı zamanda bir çok bölgesinde de önemli tapınaklarını güneş sembolü ile betimlemişlerdir.

Definede Güneş İşareti

Tabiki  güneşi sadece hititliler kullanmamışlardır onlardan sonraki yada o dönemdeki bir çok medeniyetde güneşi mezar yada tapınak sembolü olarak kullanmıştır ama en çok bilinen güneşin kraliçe mezarını temsil ettiğidir sebebi ise açılmış bilinen kraliçe mezarlarının bazılarının güneş ile tasfir edilmiş olmasından ötürüdür.

Güneş İşaretinin Çözümü

Güneş işareti çok farklı şekillerde yapılmış olabilir bazen mezarın yakınlarına yapılmış olması bazende oldukça uzak bölgeye yapılmış olması karşılaşılan durumlardır.

Tam bir güneş ışığı varsa mezar girişine yakınsınız demektir bu durumda güneşin ışıklarının sıklığına yada seyrek yapılmış olmasına bakın eğer sık çizgiler ile güneş ışınları tasfir edilmiş ise bulunduğunuz alanda kayalık bölgede oldukça fazla güneş alan yerleri tespit edip giriş arayın eğerki güneş ışınları seyrek ise o zaman o alanda daha az güneş alan yerleri tespit edip o yönlü incelemede bulun. Bunların yanında yarım güneş işaretide sıkça karşılaşılan işaretlerdendir ve büyük ihtimal bir kraliçe mezarını temsil etmektedir bunun tespitini ise o bölgede güneşin doğduğunda ilk ışıkları alan yerin tespiti ile başlayın burada bir mağara var ise mağara içerisindedir kraliçe mezarı yada tespit edilen alanda oda mezar içerisindedir mezar yakınlarında ikinci bir işareti bulunur bunları gözden kaçırmayınız.

Son olarakta bazı güneş işaretleri yön vermişlerdir içerisinde yada dışarısındaki bazı ufak işaretlerle herhangi bir ek işaret varsa bu işaret değerlendirilerek yön ve yer hatta mesafe tespitinde bulunabilirsiniz.

definede güneş işareti

gunes1

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  faydal_
  Faydalı
 • 1
  k_t_
  Kötü
 • 0
  eh_i_te
  Eh işte
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (5)

 1. kolay gelsin üstad.benim bulduğum güneş işareti sol tarafı ağ sağ tarafında çizgiler sık.ortasıda oyma şeklinde yani düz çizim değil ortası oyuk güneş ışınlarıda ufak çizik oyuklarla yapılmış kanal gibi.sormak istediğim bu güneş ışığına bitişik olan kayada balık işareti var oda oyma balık.kayaların şeklinide şöyle ifade edeyim düşünki iki kayayı sandalye şeklinde koyuyolar birbirine değiyo.oturma yerinde bu anlattığım güneş var sırt koyma yerindee balık var.ben nereyi aramalıyım nerden başlamalıyım.Okuyunc bana bi mail atıver ordan fotolarıda göstermek istiyorum.Teşekkür ederim iyi çalışmalar

 2. Merhaba ben isaret gordum ama ne anlama geldigini bilmiyorum yardimci olacak kimse varmi

  • Ahmet bey işaretiniz neye benziyorsa sitemizde o işaretin çözümü ile ilgili konuları inceleyebilirsiniz.

 3. İyi günler bir foto acil cevap verebilirmisin iz

 4. Arkadaşlar meraba bana bir konuda yardımcı olmanızı istiyorum bir işaret var 50 cm çapında kabartma yuvarlak elle rahatlıkla tutuluyor arka tarafında 7 adet delik var bir birinden farkı aralıkta ve farklı derinlikte güneş işareti olabilirmi kuru dere kenarında yardımınız için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.